מהו המסלול שצריך לעבור אדם בדרך לפשיטת רגל (או חברה- לפירוק)?

חברה הנמצאת בדרכה לפירוק או אדם, לפשיטת רגל, נמצאת במצב בו היא אינה מסוגלת לעמוד בהתחייבויותיה הכלכליות כלפי צוות עובדיה, כלפי הספקים עימם היא עובדת, כלפי רשויות המס והבנקים. כמו כן, היא אינה מסוגלת לפרוע את חובותיה ובשלב זה מתחילים להינקט כלפיה הליכי גבייה אגרסיביים באמצעות מערכת ההוצאה לפועל וכך ובהתאמה, לגבי אדם פרטי אשר איננו יכול לפרוע את חובותיו.

מאת: עו”ד אורי דניאל

מדוע להכריז על פשיטת רגל?

horizontal-1015739_640הליכי הגבייה השונים והקושי הכלכלי, לעיתים, אינם מותירים ברירה והמציאות מחייבת, חברה שכשלה או אדם חדל פירעון, להכריז על פשיטת רגל. ההכרזה על פשיטת הרגל מאפשרת לאדם התארגנות מחודשת אל מול ההליכים המשפטיים תחתם הוא נתון. מעבר לכך, ההכרזה על פשיטת רגל מאפשרת מרווח נשימה ואפשרות להסדיר חובות ואולי אף לפתוח דף חדש בעתיד.

המסלול לפשיטת רגל

נדמה כי ההכרזה על פשיטת רגל הינה תהליך פשוט וברור, אך אין זה תמיד כך. מדובר במסלול מסועף ובירוקראטי הדורש אורח רוח ועזרה משפטית מקצועית. לא כל אדם זכאי להגיש בקשה להכרזה על פשיטת רגל ובכדי לעשות זאת עליו להוכיח כי הוא אכן שרוי במצוקה כלכלית וכי לפניו עומד חוב כספי שהיקפו 16,000 ₪ לפחות. אם וכאשר הגיע לתנאי הסף – אלו הם השלבים שיהיה על האדם לעבור (לגבי חברה הדין מעט שונה, בקשת פירוק מוגשת כאשר חברה חדלת פירעון ואין דרישת תום לב כפי שדרוש בהליכי פשיטת רגל לאדם פרטי):

בקשה לפשיטת רגל – את הבקשה לפשיטת רגל יש להגיש, ראשית, לבית המשפט המחוזי. על מנת לעשות כן, יש להגיש בקשה לפתיחת תיק אצל כונס הנכסים הרשמי ורק לאחר אישורו ובדיקה קפדנית כי אכן מדובר באדם המצוי במצוקה כלכלית, תועבר הבקשה לבית המשפט.

צו כינוס – לאחר שבית המשפט החליט כי האדם רשאי להתחיל בהליך פשיטת רגל, מתקיימת הכרזה על צו כינוס נכסים שמטרתו עיכוב כל הליכי הגבייה כנגד החייב.

אסיפות נושים – אסיפות אלו נעשות על ידי כונס הנכסים בכדי להבין כיצד הגיע  החייב למצב הנוכחי מצד אחד ולאפשר לנושים השונים להביע את עמדתם בקשר עם ההליכים המבוקשים לפושט הרגל ולאשר באופן סופי את ההכרזה על פשיטת רגל.

הסדר נושים– כחלק ממסלול ההכרזה על פשיטת רגל עולה האפשרותלהגיע להסדר כספי עם הנושים וזאת בכדי לסלק חובות. ההסדר מוגש לבית המשפט לאישור ובמידה ואושר, הליך פשיטת הרגל מסתיים.

צו פשיטת רגל – אם לא התקיים הסדר ונמצא, במקביל, על ידי בית המשפט כי החייב הוא אכן פושטת רגל, ניתן הצו המיוחל. בנוסף, בית המשפט עשוי לאשר צו אשר יפטור את החייב מחובותיו בצורה מלאה או חלקית.  צו זה קרוי צו הפטר אשר בהנתנו, מסתיים ההליך והחייב יכול להתחיל בפרק חדש בחייו.

הטקסט נכתב על ידי עורך הדין אורי דניאל שהקים בשנת 1995 את משרד עורכי דין אורי דניאל. המשרד מונה שמונה משפטנים מיומנים ומנוסים בתחומם אשר יעשו כל שביכולתם על מנת לייצגכם על הצד הטוב והמקצועי ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *