כל מה שרציתם לדעת על סיווג טובין

סיווג טובין נחשב לאחת המחלוקות המרכזיות אשר עולות בעת ייבוא מוצרים לארץ. סיווג הטובין הוא הפרמטר העיקרי אשר יקבע, אל מול רשויות המכס את מיסי המכס ולעיתים גם את מס הקנייה, אשר ישולמו בעבור מוצר מיובא באשר הוא. שאלת סיווג הטובין לעולם תזוהה עם חילוקי הדעות בין היבואן לרשויות המכס – רצונו הטבעי של היבואן הוא להפחית את עלויות המס שישלם ואילו רצונה של רשות המכס היא להגדיל את היקף התשלום שיועבר אל קופת המדינה.

מטרתו של סיווג הטובין

scales-36417_640חשוב להבין שמטרתה של כל מדינה ושל מדינת ישראל בפרט בהטלת מיסים על ייבוא מוצרים היא פועל יוצא של שני צרכים מרכזיים:

הגדלתה של קופת המדינה – מיסים המוטלים על יבואני מוצרים, באופן טבעי, יגדילו את תקציב המדינה.

קידומן של מטרות חברתיות – מיסים המוטלים על מוצרים מיובאים, יגנו על הייצור המקומי ואף יעודדו את העדפתה של התוצרת המקומית. בצורה כזו, היזמות המקומית תועצם, תובטח תעסוקה וצריכה קבועה של מוצר ספציפי מקומי.

כיצד מתבצע סיווג הטובין?

סיווג טובין, למעשה, הוא קביעה המשייכת את המוצר המיובא, ל”פרט המכס” המתאים לו תחת הקטגוריות השונות. על פי שיוך זה, רשות המכס תקבע את גובה התשלום או תפטור את היבואן ממנו. הכלי העיקרי והמרכזי עבור סיווג טובין, בישראל, הוא צו תעריף המכס ומס הקנייה אשר מבוסס על השיטה הבינלאומית ההרמונית לתיאורם, שיוכם וקידודם של מוצרים. אולם, יש לציין, כי לא פעם עולים חילוקי דעות לגבי מוצר מסוים מאחר והוא עשוי להיכלל תחת מספר קטגוריות שיוך שונות. במקרה זה, נקבעו שלושה שלבים לסיווג טובין:

1. בחינת מהות וטיב המוצרים – מהות השימוש במוצר וייעודו של המוצר.

2. בחינת משמעותו המשפטית של המוצר.

3. בחינה יישומית של הטובין אל מול פרט המכס התואם לו.

לסיכום, שיטת סיווג טובין אינה נחשבת למשימה פשוטה אלא למשימה מורכבת ומסועפת המתבססת על לא מעט פרמטרים רלוונטיים הקבועים בחוק. משום כך ומאחר וסיווג טובין אינו נתון לבחינה חד משמעית, במרבית המקרים, חשוב להיעזר בשירותיו של מומחה בתחום המכיר את חוקי המכס על בוריים.

משרד עורכי הדין אורי דניאל אשר נוסד באמצע שנות ה-90 על ידי עורך הדין אורי דניאל שעומד בראשו, הוקם מתוך אמונה חד-משמעית בחשיבותו של עיקרון שביעות רצון הלקוח. אנו במשרד עורכי דין אורי דניאל נקצה את כל המשאבים העומדים לרשותנו לטובת הלקוח ונעשה כל שביכולתנו על מנת להשיג את התוצאה הרצויה מבחינתו מוקדם ככל הניתן. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *